חופש הביטוי

בג"ץ 7846/19 עדאלה - המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל ואח' נ' פרקליטות המדינה - יחידת הסייבר ואח'

העליון הכשיר את מנגנון הפניות הוולונטרי של יחידת הסייבר לפלטפורמות מקוונות בבקשה להסיר תכנים (פסק-דין, ביהמ"ש העליון, השופטים חיות, מלצר ושטיין, 12.4.2021):

העובדות: עניין העתירה בחוקיות פעילות שמקיימת יחידת הסייבר בפרקליטות המדינה אל מול מפעילי פלטפורמות מקוונות, במסגרתה עומדת המחלקה עימם בקשר, במטרה למנוע פרסומים שיש בהם משום הפרה של הוראות הדין הפלילי בישראל. בעתירה התבקש צו על-תנאי המופנה למשיבים ...

קורונה

ת"א 57223-01-21 דבוש נ' מפלגת העבודה הישראלית

נדחתה בקשה לאסור לקיים את הבחירות המקדימות של מפלגת העבודה באופן מקוון (החלטה, מחוזי מרכז-לוד, השופט יעקב שפסר):

העובדות: בקשה למתן צו מניעה זמני במעמד צד אחד, האוסר על קיום הבחירות המקדימות לרשימת מפלגת העבודה לכנסת באמצעות האינטרנט, אלא רק באמצעות הצבעה בקלפי. המבקש, חבר המפלגה, הגיש את בקשתו ערב הבחירות. 

נפסק: אין מקום להיעתר לבקשה. קיים ספק רב בדבר ...

מין ופורנוגרפיה

ע"מ 47621-03-19 ש.ש. ליברו פיננסים בע"מ נ' מנהל מס ערך מוסף עכו

המערערת מספקת שירותי וידאו-צ'אט אירוטיים לישראלים ולכן עליה לשאת במע"מ (פסק-דין, מחוזי חיפה, השופטת אירית וינשטיין, 18.2.2021):

העובדות: ערעור על החלטת מנהל מע"מ עכו (המשיב) לחייב את המערערת במס עסקאות. המשיב דחה את טענת המערערת בדבר זכאותה למע"מ בשיעור אפס בגין מתן שירותים לחברה זרה. המשיב טען כי המערערת סיפקה את שירותיה בפועל לתושבי ישראל, בישראל. המערערת עוסקת במתן שירותי ...

מסחר אלקטרוני

ת"א 40765-05-18 שורץ נ' בנק דיסקונט לישראל בע"מ

בנק דיסקונט היה רשאי לחסום את חשבון התובע ולסרב לאפשר לו להפעיל אותו, לאחר שהסתיר את כוונתו לעסוק במטבעות דיגיטליים (פסק-דין, מחוזי חיפה, השופטת עפרה אטיאס):

העובדות: תביעה למתן צו עשה שמטרתו לאפשר לתובע ליתן שירות בנכס פיננסי בחשבונו בבנק ולבטל את החסימה על ביצוע פעילות פיננסית בחשבונו. חשבון הבנק מושא ההליך שייך לעוסק במטבעות וירטואליים מסוג ריפל וביטקוין. 

נפסק: ...

רגולציה וממשל

ח"נ 10877-09-20 מועצה איזורית חבל מודיעין נ' סינבני

יש לזכות נהגים ששילמו את דמי החניה באפליקציה, אך לרשות מקומית סמוכה (הכרעת-דין, שלום רמלה, השופטת רבקה גלט):

העובדות: מה דינו של דו"ח חניה שניתן למרות שהחניה שולמה באמצעות אפליקציה ("פנגו", "סלופארק"). בשלושת המקרים ניתנו הדוחות בחניון באיירפורט סיטי, כאשר הנאשמים טענו כי הפעילו את יישומון החניה, אך החניה נרשמה באזור התעשייה בעיר לוד, הסמוכה. 

נפסק: יש לזכות את הנאשמים, שכן ...

פרטיות וסייבר

בג"ץ 1441/21 האגודה לזכויות האזרח בישראל ואח' נ' הכנסת

צו הביניים אוסר על המדינה להעביר מידע על לא מתחסנים לרשויות המקומיות (החלטה וצו על תנאי, ביהמ"ש העליון, השופטים חיות, מלצר והנדל):

נפסק: ניתן צו על-תנאי המורה למשיבים לבוא וליתן טעם מדוע לא ייקבע כי החוק לתיקון פקודת בריאות העם (מס' 36 – הוראת שעה – נגיף הקורונה החדש), התשפ"א – 2021, בטל, בשל פגיעתו בזכות החוקתית לפרטיות שלא ...

חשיפת גולשים

תב"כ 18/24 רשימת ימינה נ' אאוטבריין ישראל בע"מ ואח'

המלצות תוכן של אאוטבריין הן תעמולת בחירות (החלטה, ועדת הבחירות המרכזית, השופט עוזי פוגלמן): 

העובדות: עתירה לפי סעיף 17ב לחוק הבחירות (דרכי תעמולה), תשי"ט–1959, לזיהוי האחראי ל"קידום ממומן" ברשת. בעתירה נטען כי ביישומון "הארץ" התפרסמו 2 "המלצות תוכן", שסומנו במילה "ממומן", שבתחתיתן צוין “Recommended by Outbrain”, שעסקו בחה"כ בנט. לחיצה על ההמלצות הובילה לכתבות באתרים שונים העוסקים בחה"כ בנט, יו"ר ...