אירופה: "הסכם העברת המידע עם ארה"ב לא חוקי"

אולי יעניין אותך גם

בחוות-דעת שהגיש במסגרת הליך שיזם סטודנט למשפטים אוסטרי נגד פייסבוק ורגולטור הפרטיות האירי, התובע הכללי של בית המשפט האירופי (European Court of Justice - ECJ), איב בוט (Yves Bot), טען השבוע כי הסדר ה-Safe Harbor בין האיחוד האירופי לבין ארצות-הברית אינו עומד בדרישות הדירקטיבה האירופית להגנת מידע אישי ולפיכך יש לבטלו. הסדר ה-Safe Harbor מאפשר לחברות שמעוניינות להעביר מידע אישי לאחסון ועיבוד מאירופה לארצות-הברית, להתחייב באופן וולונטרי לנוהגי פרטיות מחמירים יותר מהנדרש לפי הדין האמריקאי. בדרך זו, יכולות החברות לקבל את ההיתר הנדרש לפי דיני הגנת הפרטיות האירופים לצורך עיבוד המידע בארצות-הברית. 

על רקע הגילויים של אדוארד סנואדן מהם התברר שענקיות שירותי אינטרנט מאפשרות לסוכנויות הביון האמריקאיות גישה נרחבת לאיסוף וניטור מידע אישי על משתמשים, ביקש הסטודנט האוסטרי שהרגולטור האירי יחקור את חוקיות הנוהג של פייסבוק להעביר מידע אישי לסוכנויות המודיעין האמריקאיות. הרגולטור האירי סירב לפתוח בחקירה, בין היתר משום שפייסבוק נוהגת לפי הסדר ה-Safe Harbor, המוכר על-ידי נציבות האיחוד האירופי כמנגנון שהולם את דיני הגנת הפרטיות באירופה. הסטודנט עתר לבית המשפט באירלנד נגד החלטת הרגולטור, ובית המשפט באירלנד הורה על הפניית העניין לבית המשפט האירופי.

בחוות דעתו מבהיר התובע הכללי כי הסדר ה-Safe Harbor אמנם מעוגן בהחלטת נציבות האיחוד האירופי אך הדבר לא גורע מסמכותם של הרגולטורים הלאומיים לפרטיות באירופה לחקור האם עיבוד המידע בארצות-הברית על-פי ההסדר תואם את הוראות דיני הגנת המידע האירופאיים. לדעת התובע הכללי, לרגולטורים הלאומיים יש סמכות להורות על השעיית תהליכי העברת המידע לעיבוד בארצות-הברית במקרים בהם נמצא שעיבוד המידע בארצות-הברית נוגד את דיני הפרטיות האירופאים.

בוט ציין עוד כי המעקב המאסיבי וחסר ההבחנה שביצעו סוכנויות הביון האמריקאיות צריך להביא לביטול ההסדר והמליץ לבית המשפט להביא את ההסדר בין 15 השנים לסיומו. חוות דעתו של התובע הכללי לא מחייבת את בית המשפט האירופי לפסוק לפיה, אולם במקרים רבים בית המשפט אכן נוהג לאמץ את עמדתו. מסיבה זו, האמירות של התובע הכללי מהוות מקור לחשש עבור חברות טכנולוגיה אמריקאיות רבות, שכן הסדר העברת המידע בין היבשות מהווה את הצינור המאפשר העברת מידע אישי מעבר לאטלנטי וביטולו אף עשוי לחייב חברות ענק כגון גוגל, פייסבוק ואמאזון להקים מרכזי מידע על אדמת אירופה. החלטת בית המשפט בהליך צפויה להמסר בחודשים הקרובים. מקור: International Business Times (מאת ריזה מאה מנינגו).