יו"ר רשות ניירות ערך נגד "חברות הביטקוין"

אולי יעניין אותך גם

יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, התבטא לאחרונה נגד פעילות "חברות הביטקוין" בבורסה בת"א. האוזר אף פנה במכתב למנכ"ל הבורסה לני"ע, איתי בן-זאב, בבקשה כי יגביל את פעילות החברות הללו באופן משמעותי, אף שהוועדה שהקימה רשות ני"ע בעניין זה טרם מסרה את מסקנותיה. במכתבו מציין האוזר כי "בימים האחרונים אנו עדים לתגובות חריגות במסחר בנירות ערך של חברות שהודיעו כי הן שוקלות להכניס פעילות בתחום המטבעות הקריפטוגרפים (כדוגמת הביטקוין)" וזאת כאשר "קיימת אי בהירות באשר למתכונת והיקף הרגולציה והגילוי שיחולו על תחום זה".

האוזר מוסיף וכותב כי "המשקיעים המשתתפים בתחום זה נכון להיום חשופים לסיכונים שונים ומגוונים". בשים לב לכך, מציע האוזר כי עד שתוגדר המסגרת הרגולטורית המתאימה: "יש לבחון את האפשרות למנוע מחברות הפועלות בתחום המטבעות הקריפטוגרפים ומחברות שהן למעשה מסווה לפעילות בתחום זה, להירשם למסחר בבורסה בתל-אביב או להיכנס בדלת האחורית למסחר בבורסה באמצעות הכנסת פעילות בתחום זה לחברה קיימת". האוזר מבקש מהבורסה "לנקוט כבר עתה בפעולות הדרושות למניעת הכללת החברות שערכן מבוסס על מטבעות קריפטוגרפיים במדדי הבורסה בתל-אביב". מקור: גלובס.

לפני כשבוע דיוחנו על כך שלדברי האוזר, צוות פנימי ברשות ני"ע יושב על המדוכה בנושאים אלה וצפוי להגיש את המלצותיו בשבועות הקרובים. האוזר הוסיך כי: "ביטקוין הוא אמצעי תשלום דיגיטלי שדומה כי ערכו יצא משליטה. בנוגע אליו יש סכנה שמדובר בבועה, שאחד המאפיינים שלה הוא תופעת העדר" וזאת להבדיל מבלוקצ''ין שהיא "טכנולוגיה לגיטימית שתהיה חלק מחיינו. אנחנו נאמץ אותה והיא תאפשר הורדת עלויות למשקיעים".

האוזר הוסיף והסביר כי "נושא המטבעות הדיגיטליים והנפקתם חייב לקבל התייחסות רגולטורית אוהדת, אולי אפילו נועזת במידה מסוימת כדי לתת סיכוי לאפשרות לפתח מרכז פיננסי בינלאומי ל'מטבע ני"ע' מהסוג של ICOs. יחד עם זאת, המסגרת הרגולטורית תצטרך לגלות מידה של פטרנליזם כדי להבטיח שלא יהיו גופים שיהפכו את עולם המטבעות הדיגיטליים למוטציה של תעשיית האופציות הבינאריות". האוזר הסביר עוד כי הרשות תצטרך "לשקול הרחבה של תחולת הפיקוח על מטבע ני"ע ולהגדיר מסגרת רגולטורית מתאימה ושונה מזו שאנחנו מכירים בהנפקת ניירות ערך".