ארה"ב: גוגל עתרה לחסימת הצו הקנדי להסרה גלובלית של תוצאות

אולי יעניין אותך גם

החלטתו האחרונה של בית המשפט העליון הפדרלי בקנדה, ביחס להסרת תוצאות חיפוש של גוגל על בסיס גלובלי, הובילה את גוגל לפתוח בהליכים בבית משפט פדראלי בקליפורניה, בהם עתרה כי בית המשפט האמריקאי יחסום את אכיפת הצו הקנדי, בנימוק כי הוא עומד בניגוד לחוקה האמריקאית וחוקים פדרליים שונים.

בפסק דין תקדימי שניתן לפני מספר שבועות, בית המשפט העליון הפדרלי בקנדה קבע כי בסמכותו להורות לגוגל להסיר תוכן מאתריה בכל העולם, אם הדבר הכרחי על מנת להבטיח אפקטיביות של צו להסרת תוכן שניתן בקנדה. כצפוי, ההחלטה ספגה ביקורת רחבה מארגוני זכויות פרט וזכויות דיגיטליות, הטוענים כי מדובר בתקדים לצנזורה ברשת האינטרנט.

לאחר שקבע כי "לאינטרנט אין גבולות – מקום מושבו הטבעי הוא גלובלי", פסק בית המשפט ברוב של שבעה מול שני שופטים כי "הדרך היחידה להשיג את מטרתו של צו הביניים היא על-ידי החלתו בכל מקום שבו גוגל פועלת – בכל העולם". ההחלטה היא סופית ואין לגוגל אפשרות לערער עליה בקנדה.

ההחלטה ניתנה במסגרת תביעה שהגישה חברת טכנולוגיה קטנה המייצרת התקני רשת נגד חברה שלטענת התובעת סימנה מחדש את מוצריה ומכרה אותם ברשת תוך שימוש פסול בסודות מסחריים הנוגעים לעיצובים של המוצר. ב-2012 גוגל נענתה לבקשתה של התובעת והסירה מעל 300 קישורים ממנוע החיפוש בגרסתו הקנדית. בעקבות זאת, בית המשפט העליון בבריטיש קולומביה הורה על הסרת תוצאות החיפוש מאתריה של גוגל בכל העולם, בטענה כי המוצר ימשיך להימכר בקלות בתוך קנדה ומחוצה לה, אם לא יוסר מכל מהדורות מנוע החיפוש. מקור: Michael Geist.