שוטרים עושים שימוש אישי אסור במאגרי מידע משטרתיים

אולי יעניין אותך גם

ארבעה מכל חמישה שוטרים הודו כי עשו שימוש אישי פסול במאגרי מידע משטרתיים - כך מדווח הארץ (הכתב יניב קובוביץ) מפי בכיר באגף החקירות במשטרה. הסטטיסטיקה מבוססת על שוטרים שנשאלו על כך במסגרת תחקיר בטחוני משטרתי שעברו בשל הצבתם בתפקידים רגישים. במקרים רבים כאלה המשטרה מסתפקת בהעמדה לדין משמעתי, אולם המשטרה מסרה בתגובה כי היא "מנהלת מול תופעות מעין אלו ואחרות מלחמת חורמה, וככל שאלו מתגלות הן מטופלות בנחישות". 

השימוש הפסול במידע נעשה למטרות כמו בירור סטטוס חקירות משטרתיות המתנהלות נגד בני הזוג של השוטרים, סיוע לחברים בבדיקת רכבים והשגת מידע שישמש בסכסוכים עסקיים או אישיים בהם מעורבים השוטרים. בחלק מהמקרים המידע הודלף ונמכר לגורמים בעלי עניין מחוץ למשטרה. 

בשנה שעברה הגישה מח"ש כתב אישום נגד רכז מודיעין מיחידת להב 433 בטענה כי הוא מכר מידע משטרתי מסווג לארגון פשיעה בתמורה למאה אלף ש"ח. בנושא זה העריך בעבר מי שהיה בכיר במח"ש כי "כמעט בוודאות שלכל ארגון פשיעה שפועל היום בישראל יש שוטרים מבפנים שפועלים לטובתו ורכזי מודיעין, שהם הקלף הכי חזק שלהם. בעניין הזה המשטרה לא יותר מושחתת מכל מקום ציבורי אחר, אבל גם לא פחות מכל מקום אחר."