ארה"ב ובריטניה במגעים לאמנה הדדית להאזנות סתר ברשת

אולי יעניין אותך גם

בריטניה וארה"ב מקיימות מגעים לכריתת הסכם לפיו בריטניה תהיה רשאית להוציא צו האזנות סתר שיורה לחברות אמריקאיות כדוגמת פייסבוק או גוגל לאפשר לה גישה לתכתובות, צ'טים ומידע על אזרחים בריטיים, בלא צו שיפוטי, לצורך חקירת עבירות ואיסוף מידע מודיעיני. ההסכם צפוי להיות הדדי ולאפשר לרשויות בארה"ב להוציא צווים לחברות בבריטניה לצורך קבלת מידע על משתמשים אמריקאיים. ההסכם נועד להתגבר על הקושי בהשגת מידע כזה בצינורות הרגילים, כמו הליך מכוח אמנות לעזרה משפטית הדדית בין מדינות שאורך בממוצע 10 חודשים. 
 
טיוטת ההסכם שנדון כעת בין המדינות, אך לא פורסמה בפומבי, לא התייחסה לשאלה המרכזית – האם ארה"ב תאפשר לבריטניה ליישם בתחומה הליך דומה לזה הקיים כיום בממלכה, בו שר הפנים הבריטי רשאי לאשר צו האזנת סתר ללא צורך באישור בית המשפט אם הוא סבור כי הצו ישרת אינטרסים של ביטחון לאומי או של מניעת פשע חמור, וכי האמצעי להגשמת המטרה מידתי ביחס לחדירה לפרטיות. הליך זה מנוגד להליך הקבוע בדין האמריקאי, שככלל, מחייב אישור בית משפט לצורך גישה לתכתובות, צ'טים ומידע, כאשר העילות המשפטיות המאפשרות לבית המשפט בארה"ב להתיר גישה כזו משתנות בהתאם לאופי המידע והגישה המבוקשים. 
 
כל הסכם שייחתם בין המדינות יחייב ככל הנראה שינוי חקיקה בקונגרס כדי לבצע את ההתאמות הנחוצות בחוקים הפדרליים המסדירים האזנת סתר וגישה למידע ממוחשב לצורכי חקירה ומודיעין. ההסכם עשוי, בין היתר, להקל על ענקיות האינטרנט כמו גוגל, פייסבוק ומייקרוסופט שלעתים נקלעות למצב בו הדינים המקומיים במדינות שונות בהן הן פועלות מתנגשים – הדין במדינה אחת מחייב אותן לציית לצווים למסירת מידע על משתמשים לרשויות בעוד שציות לצווים לא עולה בקנה אחד עם הדין במדינה האחרת. מקור: הוושינגטון פוסט (מאת: אלן נקשימה ואנדראה פטרסון).