אנגליה: ביהמ"ש פסל את החוק לאיסוף נתוני תקשורת

אולי יעניין אותך גם

חקיקת הבזק של הפרלמנט באנגליה על איסוף נתוני תקשורת מנוגדת לדיני האיחוד האירופי ותבוטל החל ממרץ 2016 - כך פסק בית המשפט באנגליה בעתירה נגד החוק, חודשים אחדים לאחר פסיקה דומה של בית משפט בהולנד.

כזכור, באפריל 2014 הורה בית המשפט האירופי (ה-ECJ) על בטלותה של הדירקטיבה האירופית המסדירה איסוף והחזקת נתוני תעבורה ותקשורת על-ידי ספקי שירותי תקשורת אלקטרוניים, מחמת פגיעה בלתי מידתית בפרטיות. בעקבות החלטת בית המשפט האירופי, חוקק הפרלמנט הבריטי בהליך מזורז חוק שיעגן את החובה של חברות תקשורת, ספקי סלולר וספקיות גישה לאינטרנט להחזיק למשך 12 חודשים נתוני מעטפת ותעבורה של תקשורת המתבצעת ברשתות אלקטרונית (כגון נתוני גלישה באינטרנט, נתונים על מיקום וזהות המנוי, משך השיחה, מועדה, יעד השיחה וכו', ללא חשיפת תוכנה), במטרה לאפשר לרשויות להשתמש במידע לצורך גילוי עבירות, חקירתן, מניעתן, גילוי עבריינים והעמדתם לדין.

חברי פרלמנט באנגליה עתרו בשנה שעברה נגד החוק בטענה כי הוא פוגע פגיעה בלתי מידתית בזכות לפרטיות. בית המשפט, שכאמור קיבל את העתירה והורה על ביטול החוק, החליט על עיכוב מועד הביטול כדי לאפשר לממשלה שהות מספקת לחוקק חוק חדש שיחליף את ההסדרים בחוק הנוכחי שנמצאו בלתי חוקתיים. בית המשפט הדגיש כי בעיית החוקתיות נובעת מכך שאיסוף המידע ושמירתו לא מוגבלים רק למטרות מניעה, חקירה ואכיפה של פשיעה חמורה, וכן מכך שגישת הרשויות למידע לא טעונה צו של בית משפט או של רשות מינהלית בלתי-תלויה שיבחנו כי הגישה למידע נעשית לצורך המטרות הללו. ממשלת בריטניה הודיעה כי בכוונתה לערער על החלטת בית המשפט. מקור: PCWorld (מאת: לואק אסרס ופיטר סאייר).