הסרט "תמימות המוסלמים": שחקן נוסף תובע את גוגל

אולי יעניין אותך גם

שחקן נוסף, שני במספר, הגיש תביעה נגד גוגל שעניינה בהצגת הסרט מעורר המחלוקת "תמימות המוסלמים", שעם פרסומו עורר מהומות דמים בעולם הערבי. כזכור, הסרט מציג את הנביא מוחמד כמושא ללעג, ופרסומו באתר שיתוף הוידאו הוביל להגשת עתירה בעניין גם בישראל (עתירת המפלגה הדמוקרטית הערבית),שנמחקה בסופו של דבר.

השחקן Gaylord Flynn טוען בתביעה כי הוא חושש לחייו בעקבות איומים שקיבל, בעת שגוגל ממשיכה לספק למשתמשיה גישה לסרט באמצעות אתרי טורנטים שונים. התביעה הוגשה לביהמ"ש הפדראלי בקליפורניה. פלין, שהגיש את תביעתו גם נגד יוצר הסרט, טוען כי גוגל מסרבת לחסום את הגישה אל הסרט. מקור: רויטרס (מאת אנדרו צ'ונג).

בחודש פברואר האחרון הורה ביהמ"ש הפדראלי לערעורים בארה"ב (ה- 9th Circuit) כי על גוגל להסיר את הסרט מ- YouTube. הדרישה להסרת הסרט נבעה מתביעתה של אחת השחקניות בו, שטענה כי הופלה בפח בכדי שתופיע בסרט, ללא הסכמתה. ביהמ"ש דחה את טענת גוגל כי הדרישה להסרת הסרטון פוגעת בזכויותיה תחת התיקון הראשון לחוקה האמריקאית וקבע כי השחקנית Cindy Lee Garcia הוכיחה את הצורך בהסרת הסרט, בין היתר בעקבות איומים על חייה מאז שודר הסרט לראשונה בשנת 2012. ביהמ"ש קבע כי יש ממש בטענות השחקנית בדבר הונאתה בכדי שתשחק בסרט.

Garcia הגישה את תביעתה לאחר שגילתה לתדהמתה כי היא מופיעה בסרט ולאחר שדרישותיה להסרת הסרט נדחו כולן על-ידי גוגל. השחקנית לוהקה לתפקיד שולי בסרט אחר, בשם "לוחם המדבר", שלא יצא לאור בסופו של דבר. חלף זאת, גילתה השחקנית כי הסצנה בה הופיעה שולבה בסרט מעורר המחלוקת ללא ידיעתה. עבור התפקיד קיבלה תשלום בסך 500 דולרים. בתביעתה, טענה השחקנית כי הפופולריות של YouTube הובילה לחשיפה עצומה של הסרט וכי עומדת לה הזכות לדרוש את הסרתו, משום שהוטעתה על-ידי במאי הסרט ושמרה על זכויות היוצרים בהופעתה בו. ביהמ"ש אף דחה את טענת גוגל כי אין טעם בהסרת הסרט, לאור תפוצתו הגלובאלית הרחבה.