בריטניה: אינטרנט מפולטר בלי פורנו והימורים

אולי יעניין אותך גם

ארבעה ספקי הגישה הגדולים בבריטניה - BT, TalkTalk, Virgin ו-  Sky המחזיקים יחד ב- 17.6 מיליון מתוך 19.2 מיליון מנויים האינטרנט במדינה - יחייבו החל מאוקטובר 2012 את לקוחותיהם לבחור בין גישה מסוננת לאינטרנט לגישה חופשית. היוזמה נקראת 'ברירה פעילה' (Active Choice). אף אחת מהאפשרויות לא תוצע כברירת מחדל. הגארדיאן מדווח שכרגע מציעים הספקים שירותי סינון אבל לא מחייבים את לקוחותיהם לבחור באיזה שירות הם רוצים.

הספקים נענו בכך ליוזמה שדחף ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, בתיאום עם האירגון הנוצרי Mothers' Union. התוכן שיסונן כולל הימורים, פורנוגרפיה, self-harm (אנחנו מניחים שהכוונה לאתרים המספקים מידע בנושא התאבדות - law.co.il) ואתרים אחרים שיכנסו לרשימה שחורה.

'החזית האלקטרונית' בארצות הברית (EFF) טוענת שבעוד שההסדר יחול רק על לקוחות חדשים, ללקוחות קיימים ישלח אימייל המבקש מהם לבחור. ביחד עם זה היא פרסמה הודעת גינוי חריפה.בין חסרונות ההסדר היא מונה חוסר-שקיפות (הקטגוריות לסינון מעורפלות ומקור רשימת-החסימה אינו ידוע) ופגיעה בפרטיות (מי שלא יבחרו לקבל תוכן מסונן ייכנסו לרשימה משל עצמם, שמטיבה מעידה שהם רוצים לצרוך גם פורנוגרפיה והימורים).

ל-law.co.il יש זכרון ארוך, והוא גם מתגאה בו לעתים קרובות (מדי), אבל הפעם לא צריך אפילו זכרון טוב במיוחד: הצעה מאד דומה העלה ח"כ אמנון כהן מש"ס בתמיכתו הנלהבת של שר התקשורת דאז אריאל אטיאס (ראו לדוגמה כאן וכאן). המאבק בישראל היה בשאלה האם ברירת המחדל תהיה גישה מסוננת או לא, וטענות המתנגדים והתומכים היו דומות להפתיע. היוזמה הישראלית התפיידה לעת עתה, וטוב שכך, אבל בקונסטלציה אחרת היא עלולה לחזור לסדר היום.