פייסבוק חדלה מסינון תוכן פדופילי לאור לאקונה בחוקי הפרטיות באירופה

אולי יעניין אותך גם

שינוי בחקיקת האיחוד האירופי על פרטיות ברשתות אלקטרוניות, שנכנס לתוקף לפני יומיים, הוביל את פייסבוק לחדול עד להודעה חדשה מסינון של תכנים פדופיליים ופוגעניים אחרים שנשלחים דרך שירות ההודעות מסנג'ר במדינות האיחוד האירופי (למעט בריטניה). פייסבוק מפרשת את השינוי החקיקתי כאיסור לסנן תכנים פדופיליים שנשלחים במסנג'ר. להבדיל, מיקרוסופט, גוגל וחברות נוספות המפעילות גם הן שירותי מסרים מידיים ודואר אלקטרוני, לא חודלות מסינון התכנים משום שלטעמן זו הגישה הנאותה להתמודדות עם התקלה המשפטית.

מועצת האיחוד האירופי היתה מודעת לבעיה המשפטית הצפויה כבר מהקיץ האחרון. היא ניסתה לקדם חקיקת הוראת שעה שתפתור את הסוגיה עד למציאת פתרון קבע, אולם החקיקה לא הבשילה. עמותות לקידום ההגנה על בטיחות ילדים ברשת הביעו אכזבה עמוקה מהמצב שנוצר, שלפיו תקלה בחקיקת הפרטיות חושפת קטינים לסיכוני ניצול קשים ברשת. מקור: בי.בי.סי.

law.co.il מסביר כי השינוי נובע מדירקטיבה חדשה שנכנסה לתוקף בתחום שירותי טלקום אלקטרוניים. אחד משינויי החקיקה העקיפים של הדירקטיבה החדשה הוא שינוי במונח "שירות תקשורת אלקטרונית" שמוגדר בדירקטיבה אחרת - דירקטיבת הפרטיות ברשתות תקשורת אלקטרוניות (ePrivacy Directive). דירקטיבת הפרטיות ברשתות תקשורת אלקטרוניות אוסרת על מפעיל שירות תקשורת אלקטרונית להתערב בתוכן התקשורת משום שהתערבות כזו מפרה את עיקרון סודיות התקשורת. עד כה, שירותי מסרים מידיים באינטרנט ושירותי דואר אלקטרוני לא נכללו בהגדרת "שירות תקשורת אלקטרונית". אולם שינוי החקיקה העקיף שנכנס לתוקף ב-21 בדצמבר הכניס לראשונה להגדרה זו שירותים כאלה.