אושרה לקריאה שניה ושלישית הסמכה זמנית לשב"כ

אולי יעניין אותך גם

ועדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ צבי האוזר (דרך ארץ), אישרה היום (ג'), ברוב קולות, את הצעת חוק הסמכת שירות הביטחון הכללי לסייע במאמץ הלאומי לצמצום התפשטות נגיף הקורונה החדש (הוראת שעה), התש"ף-2020, לקריאות שניה ושלישית. הצעת החוק מהווה הסדר זמני, למשך כשלושה שבועות (עד ליום 22.07.20) , המסמיך באופן מוגבל את השב"כ לתת סיוע למשרד הבריאות במאבק בהתפשטות נגיף הקורונה ובלימת שרשראות ההדבקה.

ההסדר הזמני פוצל מהסדר כולל שידון בוועדה במהלך שלושת השבועות הקרובים מתוך כוונה להסדיר חקיקה ראשית בנושא.

הצעת החוק מסמיכה את שב"כ לסייע במהלך תקופה זו במקרים פרטניים וייחודיים בהם לא ניתן להשלים את החקירה האפידמיולוגית בשיטות אחרות. כמו כן ניתנה הסמכה למשרד הבריאות, למשך תקופה זו, להסתייע בשב"כ בביצוע החקירות כאשר יש יותר מ-200 חולים ביום. בנוסף, אישרה הוועדה כי ראש הממשלה רשאי בצו, לאחר שהונחה בפניו המלצת צוות השרים, לבקש את אישור ועדת החוץ והביטחון, להוסיף נסיבות חריגות נוספות, בהן יהיה השב"כ מוסמך לסייע.

ח"כ אלי אביד (ישראל ביתנו) אמר בדיון כי "הכלי של שב"כ הוא הדבר הכי לא מדויק, והוא מרחיב, ויכניס חצי מדינה לבידוד. הכלי היחיד היעיל הוא הרחבת המערך האפידמיולוגי לבצע יותר חקירות, ולהשתמש באפליקציית המגן 2.0 שמדויקת פי אלף". יו"ר הוועדה, ח"כ צבי האוזר (דרך ארץ) אמר כי איכון השב"כ הוא רק "כלי עזר לחקירות האפידמיולוגיות שצריך להעמיד לעזרת משרד הבריאות באופן מיידי. אין לנו ויכוח שחלופה אזרחית עדיפה, בהינתן שהיא זהה ברמת האפקטיביות שלה, אך זהו אינו המצב כעת להתרשמותי". מקור: הודעת ועדת חוץ וביטחון בכנסת