ארה"ב: פרסום שגוי יזכה בפיצויים ללא הוכחת נזק?

אולי יעניין אותך גם

בית המשפט העליון בארצות-הברית קיים אתמול דיון בשאלת זכותו של נשוא מידע לקבל פיצויים ללא הוכחת נזק במקרה של פרסום מידע אישי שגוי עליו. הדיון עסק בתביעה נגד אתר Spokeo המציג פרופילים על אזרחי ארה"ב על-פי מידע שנצבר ופורסם ברחבי הרשת. התובע טען כי האתר הציג מידע שגוי לפיו הוא בן 50, נשוי, עשיר ומשכיל. התובע לא הצליח להוכיח כי נגרם לו נזק קונקרטי מפרסום המידע ובית המשפט בערכאה הנמוכה דחה את התביעה, כפי שהסתיימו תביעות רבות בתחום הפרטיות בארה"ב - הטרייה שבהן מהימים האחרונים ממש. התובע ערער לבית משפט פדרלי לערעורים, שקיבל את הערעור ופסק לטובת התובע. בעקבות זאת נעתר בית המשפט העליון לבקשת האתר לדון בערעור.

פסק הדין של בית המשפט העליון צפוי להמסר באביב 2016 והוא עשוי להשליך על חוקים פדרליים רבים שעל-פיהם ניתן לתבוע פיצויים על פגיעה בזכויות לא מוחשיות, כגון פרטיות. מהדיון שהתקיים אתמול נראה כי שופטי בית המשפט העליון חלוקים בשאלה האם התובע אכן נפגע בעקבות פרסום מידע שגוי אודותיו. מקצתם סברו כי עצם הצגת התובע כ"נשוי" בעוד שהוא רווק עלול לפגוע בחייו הרומנטיים. מנגד, אחד השופטים רמז כי מדובר בפגיעה ספקולטיבית, שכן האתר הוכיח כי אף אדם לא צפה בפרופיל של התובע. גם נשיא בית המשפט העליון רמז לדעתו כשציין ש"יש פסיקה עניפה שקובעת שנדרש להוכיח נזק ממשי" כדי לזכות בפיצויים.

התביעה גם מושכת תשומת לב בקרב ענקיות האינטרנט בהן פייסבוק, איביי וגוגל, שמבקשות לדחות את התביעה "המבזה" לטענתן. החברות חוששות שאם יפסקו לתובע פיצויים הן יוצפו בתביעות לפיצויים ללא הוכחת נזק. מקור: Insurance Journal (מאת: גרג סטור).

law.co.il מזכיר כי בישראל חוק הגנת הפרטיות וחוק איסור לשון הרע (לצד חוקים אחרים), מאפשרים לתבוע פיצויים ללא הוכחת נזק.