הולנד: ביהמ"ש פסל את חוק נתוני תקשורת

אולי יעניין אותך גם

בית משפט בהולנד פסל בימים האחרונים את החוק ההולנדי על נתוני תקשורת - המחייב ספקיות טלקום ואינטרנט לאסוף ולשמור למשך כחצי שנה עד שנה נתוני מעטפת של תעבורת תקשורת (כגון נתוני גלישה באינטרנט, נתונים על מיקום וזהות המנוי, משך השיחה, מועדה, יעד השיחה וכו', ללא חשיפת התוכן שלה). בית המשפט קבע שהחוק אמנם נועד לאפשר לרשויות להשתמש במידע לצורכי חקירת עבירות ואכיפתן אך גורם לפגיעה בלתי סבירה בפרטיות המנויים. משרד המשפטים ההולנדי הביע דאגה מהשלכות פסק הדין על המאבק בפשיעה ואילו העותרים נגד החוק הביעו שביעות רצון מהחלטת בית המשפט.

פסק הדין ההולנדי מגיע כשנה לאחר שבית המשפט האירופי (ה-ECJ) הורה על בטלותה של הדירקטיבה הכלל-אירופית המסדירה נושא זה, מחמת פגיעה בלתי מידתית בפרטיות. ביטול הדירקטיבה חייב את מדינות האיחוד האירופי לבחון מחדש את החקיקה הלאומית שלהן שמיישמת את הדירקטיבה. ממשלת הולנד הודיעה אז שהיא תיישם תיקוני חקיקה מתאימים ובאנגליה למשל נעשתה חקיקת בזק להסדרה מחדש של איסוף נתוני תקשורת. מקור: הגרדיאן.

בישראל, חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - נתוני תקשורת) מאפשר למשטרה לקבל מחברות התקשורת נתונים על השימוש של אזרחים בתקשורת קווית, סלולר ואינטרנט - לצורך פעולות חקירה ואכיפה. לפני כשלוש שנים הרכב מורחב של בית המשפט העליון דחה ברובה עתירה שהוגשה נגד חוקתיות החוק אך קבע שסמכויות המשטרה לקבלת מידע לפי החוק יפורשו בצמצום במטרה להפחית את הפגיעה בפרטיות.