ארה"ב: חיפוש בסלולרי של חשוד מחייב צו שיפוטי

אולי יעניין אותך גם

חיפוש שמבצעות רשויות האכיפה בסמארטפון של חשוד מחייב צו שיפוטי - כך פסק השבוע בית המשפט העליון הפדרלי בארצות-הברית על דעת כל תשעת השופטים. בפסק הדין הדגיש העליון האמריקאי שסמארטפונים הם "למעשה מיני-מחשבים שיכולים לשמש גם כטלפון" וכי במידע שהם עשויים לאחסן טמונה צנעת פרטיותם של אמריקאים רבים. לטעם בית המשפט, יש לפרש את התיקון הרביעי לחוקה האמריקאית כאוסר על הרשויות לעיין במידע המאוחסן במכשיר סלולרי ללא צו שיפוטי מתאים, שכן "העובדה שהטכנולוגיה כיום מאפשרת לאדם להחזיק בכף ידו מידע כזה לא הופכת את המידע לראוי להגנה פחותה מזו שהאבות המייסדים נאבקו עליה".

פסק הדין ניתן במסגרת שני ערעורים שהדיון בהם אוחד. הראשון עסק בתושב קליפורניה שנעצר בחשד לנשיאת נשק שלא כדין. עם מעצרו, המשטרה ערכה חיפוש במכשיר הסלולרי שלו ללא צו חיפוש שיפוטי ומצאה ראיות לעבירות חמורות אחרות שביצע. לאחר שהנאשם הורשע על סמך הראיות שהושגו מהסלולרי, הוא פתח במאבק משפטי לפסול את קבילותן. ההליך השני עסק בפסילת קבילותן של ראיות שהמשטרה השיגה באמצעות עיון ברישומי השיחות במכשיר הסלולרי ששימש נאשם מבוסטון.

בהחלטתו, הבהיר העליון האמריקאי שהוא ער כי פסק הדין יקשה על מאבק רשויות האכיפה בפשיעה אך הדגיש כי לזכות לפרטיות יש מחיר. מקור: Cnet (מאת: בן פוקס רובין) {לעיון בפסק הדין המלא: Riley v. California}