משרד התקשורת תומך באינטרנט מסונן כברירת מחדל

אולי יעניין אותך גם

משרד התקשורת מתכנן להדגיש ולהרחיב את שורת הצעדים בהם מחוייבים כיום ספקי הגישה לאינטרנט לשם חשיפת שירותי הסינון שהם מציעים חינם ללקוחותיהם, זאת לאחר ששר התקשורת הגיע למסקנה שעיקר הבעיה נעוץ באי-מודעותם של ההורים לשירותים המוצעים (אמצעים טכנולוגיים המיועדים לסינון אתרים ותכנים פוגעניים - כהגדרת אלו בחוק התקשורת (בזק ושידורים), התשמ"ב-1982).

בין הצעדים בהם יחויבו ספקי הגישה כדי ליידע את המנויים אודות אתרים פוגעניים ותכנים פוגעניים באינטרנט, כמו גם אודות הסכנות הנשקפות מהשימוש באינטרנט ואפשרויות ההגנה מפני אלו (חלקם קבועים כבר כיום בחוק התקשורת) -
  • משלוח מסרון והודעת דוא"ל לגבי השירותים החינמיים;
  • החברות יחויבו לשאול כל לקוח חדש אם הוא מעוניין בשירותים;
  • יחויבו לפרסם את שירות הסינון בעמוד הבית בהתאם בגודל המודעה שייקבע; 
  • תבחן האפשרות לחייב את החברות להשקיע סכום שנתי בעידוד המודעות לנושא.
על-פי הודעת המשרד, השר גלעד ארדן שכנע היום את ועדת השרים לענייני חקיקה לתמוך בהצעות החוק הפרטיות של חברות הכנסת אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו) ופנינה תמנו-שטה (יש עתיד) לחייב ספקי גישה לאינטרנט בסינון תכנים כברירת מחדל. אם הידיעה מדויקת, כי אז תומך השר ארדן בהצעת חוק הגורסת שברירת המחדל תהיה שירות מסונן - וכדי לקבל שירות חופשי צריך יהיה אדם לבקש זאת במפורש ובכתב (מה שיוביל ליצירת רשימה של אנשים המבקשים כביכול גישה לחומר פורנוגרפי או עירום). כיום, קובע החוק כי ספקי הגישה יציעו את שירותי הסינון למנויים, ללא תשלום, ויספקו את השירות למנויים שביקשו זאת.

בנוסף, הצעות החוק מבקשות לתקן את הנוסח הקיים של סעיף 4ט לחוק התקשורת ולקבוע כי כל הצגה של יחסי מין או עירום ייחשבו כתוכן פוגעני (למעט כאשר יש בהצגה זו משום ערך אמנותי, מדעי, חדשותי, חינוכי או הסברתי, המצדיק את הצגתו בנסיבות העניין). עד עתה, הוגבל הסעיף להצגת "יחסי מין שיש בהם אלימות, התעללות, ביזוי, השפלה או ניצול" בלבד.

law.co.il תוהה - אם המשרד תומך באינטרנט מסונן כברירת מחדל, מה פשר הצורך להרחיב את החובה ליידע את המנויים אודות שירותים אלו? מקור: הודעת משרד התקשורת לעיתונות.